Neratovický fotbal slaví sto let své existence

Přesně sto let je tomu, co se na prostranství u řepné váhy (dnešní náměstí) začali scházet první nadšenci v nově založeném fotbalovém kroužku. První zápas na sebe nenechal dlouho čekat. Ve Všetatech z toho pátý srpnový den roku 1919 bylo vítězství 3:2. Tak nějak se začala psát historie neratovického fotbalu. Během následujícího století toho stihl opravdu hodně – několikrát se přestěhoval, změnil název a navzdory pádům si drží vizitku nejvýznamnějšího klubu Okresního fotbalového svazu Mělník.

Domácí hřiště

 Hned v roce 1920 se zatím pouze tým dospělých přihlásil o slovo jako SK Neratovice. K dispozici měl hřiště Pod Lipami. Na oplocení či zděné kabiny si ovšem plac v prostoru dnešního tenisového areálu naproti sportovní hale musel ještě nějaký rok počkat. Od roku 1928 pozemek patřil Tělocvičné jednotě Sokol. V nájmu klub vydržel do roku 1937, než zamířil na svépomoci vybudované hřiště u továrny Saponie.

 Další a už závěrečná změna adresy přišla v roce 1961. V centru tehdy mladého, téměř osmitisícového města vyrostl za pomocí národního podniku Spolana během čtyř let víceúčelový stadion. Kromě fotbalu nabízel zázemí pro atletiku a volejbal. Slavnostní otevření obstaral 8. května zápas s prvoligovým Spartakem Hradce Králové (1:4). Od konce roku 2006 disponuje areál i hřištěm s umělou trávou třetí generace. Nahradilo původní škvárové.

Od Jiskry přes Spolanu k FK

Do válečného roku 1940 se datuje asi první zmínka o změně názvu. V I. B třídě Středočeské župy klub hrál pod hlavičkou Sokola. Nakrátko se k němu vrátil ještě po reorganizaci soutěží v roce 1949, tehdy čerstvě po přejmenování na DSO Jiskra.

 V roce 1950 paralelně vznikl druhý klub jako závodní jedenáctka Spolany. Téměř okamžité snahy o sloučení se dočkaly naplnění v roce 1959. TJ Spolana tehdy čítala 190 členů, 24 dorostenců a 50 žáků. Své jméno chemička propůjčila fotbalu až do roku 2003. Z druholigové mapy v té době zmizely i Neratovice. Po převodu práv do Kladna nastupovala divizní jedenáctka tři sezony pod hlavičkou kladenské rezervy (mládež pokračovala jako FO TJ Neratovice). Od roku 2007 po sloučení se Sokolem Byškovice klub užívá název FK Neratovice/Byškovice.

Úspěchy a pády

 Po vůbec prvním postupu ze čtvrté třídy tehdy ještě okresu Brandýs (v roce 1932) nabral vzestup poprvé více na obrátkách v padesátých letech. Po titulu okresních přeborníků v roce 1953 se první tým dospělých v následných sedmi letech prokousal přes krajské soutěže poprvé, i když nakrátko až do divize.

 Tam se znovu objevil v ročníku 1977/78. Druhým postupem v řadě po pouhém roce ale nekončil. Následoval jeden z hlavních mezníků klubové historie. Tým pod vedením trenérů Jaromíra Lva a Miroslava „Mandy“ Linharta postoupil do I. národní ligy. V tehdejší organizaci soutěží druhá nejvyšší v zemi se v Neratovicích hrála jednu sezonu. Ovšem ne naposledy.

 Na stejnou úroveň se klub z třetí nejvyšší soutěže vyšvihl také pro sezony 1980/81 a 1990/91. Na delší dobu, přesně čtyři sezony, se ve druhé lize nutně už jako akciová společnost zabydlel teprve po postupu party okolo kanonýra Gabča v roce 1999.

 Paradoxně hned po největším historickém počinu následoval přes krátkou divizní epizodu coby kladenského béčka pád až na samé dno. Po znovuobrození se klub vyškrábal sloučením se Sokolem Byškovice. U spojení stál tehdejší předseda byškovického oddílu Josef Jindřich. Následná desetiletá práce manažera Václava Marhana a trenéra Jiřího Kafky přinesla sérii postupů až do divize.

Současnost

 Aktuálně jediné mužstvo dospělých hraje už devátým rokem v řadě divizi. S výjimkou nováčkovské sezony skončilo v jedné ze skupin čtvrté nejvyšší soutěž vždy v lepší polovině, naposledy sedmé. Po Jiřím Kafkovi se u trenérské taktovky vystřídali Jan Studený a Tomáš Staněk, který se společným asistentem všech Petrem Stanislavem vede tým i v současnosti. Hlavním cílem mužstva je zapracovat nové mladé hráče a společně se zkušenějšími se poprat o postup do ČFL.

 Současný předseda Vladimír Kaňka stanul v čele FK v roce 2013. Společně s manažerem Marhanem stabilizoval finanční stránku klubu. Zajištěním stabilních příjmů se daří zlepšovat podmínky v klubu. Od roku 2015 je jedním z partnerů německá společnost JAKO, která se stala hlavním dodavatelem vybavením všech týmů.

 Předseda Kaňka se od začátku neúnavně pustil do reorganizace mládeže. Ze sedmi mládežnických týmů se 130 členy, hrajících okresní a krajské soutěže, se postupně opět stalo uznávané centrum s dvanácti týmy a 230 členy. Neratovice o sobě opět dávají vědět v české lize dorostu i žáků. Počet trenérů mládeže během posledních let narostl téměř trojnásobně na současných 33.

 Hnacím motorem nové koncepce mládeže, výchovy a vzdělávání trenérů je šéftrenér mládeže Jiří Brunclík. Do pravidelných tréninků je postupně od nejmenších přidávána gymnastika, pohybové hry, box či pravidelné kondiční testy.

 V roce 2016 po dlouhých přípravách klub opět obnovil vyzkoušenou spolupráci se Základní školou Ing. M. Plesingera-Božinova Neratovice. V šestém až devátém ročníku byla znovu otevřena fotbalová třída s rozšířenou výukou. Předsedovi Kaňkovi se rovněž podařilo dotáhnout spolupráci se Slavií Praha. Neratovice se tak staly jedním z partnerských klubů.

 Kromě práce s mládeží se v klubu snaží dbát na vylepšování zázemí. Připravený je projekt pro stavbu nového hřiště s umělou trávou. Na vybudování tréninkových ploch v Byškovicích a Neratovicích se podařilo zajistit částku zhruba půl druhého milionu korun. Byškovický areál se nově dočkal či v nejbližší době dočká přístavby kabin, rekonstrukce šaten, sprch, zázemí pro rozhodčí, osvětlení hlavního hřiště, studny a chodníku okolo hřiště. S neratovickým stadionem má předseda Kaňka ještě velkolepější plány. Usiluje o návrh a následnou realizaci zcela nového stadionu s investicí okolo osmdesáti milionů korun.

 Za důležité považuje vedení FK i vytváření klubismu. Všechny týmy společně tvoří budoucí potřebnou hráčskou pyramidu pro A-mužstvo. Jelikož klub od sezony 2018/19 nedisponuje B-týmem, posílá hráče z dorostu na rozehrání do „spřátelených“ klubů z okolí.

 Hráči přípravek od letošního roku vylepšují své individuální dovednosti v minilize. Projektu, na jehož vzniku se klub výrazně podílel, se účastní týmy ligové či krajské úrovně. Důraz trenéři na místo výsledků a nasbíraných bodů kladou především na radost z hry.

 Od roku 2014 patří mezi každoroční tradice hojně navštěvovaný fotbalový ples nebo vánoční halový turnaj rodičů a přátel klubu.