První zápas v letní přípravě bez vítěze

FK Neratovice-Byškovice  vs FK Jablonec - 7:7 (4:2, 1:1, 2:4)

Branky: 2x Škrabálek, 2x Hrubý, Lelek, Sam. Novotný, Labounek

Sestava: Horváth - Krůtová (Havlíčková), Labounek (Blechta) - Ledvina (Škrabálek), Lang (Januška), Slavíček (Hrubý), Sam. Novotný (Tob. Gracl) - Lelek (Vondra), (Jak. Gracl)

Vůbec v prvním přátelském zápase na ligovou sezonu jsme vyzvali na utkání v rámci soustředění nedaleký FK Jablonec. Dalo se očekávat všelijaké věci a spíše jsme šli do zápasu s tím, že chceme splnit pár úkolu, tak aby jsme přenesli věci, které jsme si vyzkoušeli v tréninku do zápasu a hlavně protočili všech 15 hráčů do pole, tak aby ukázali, že to místo 2.9. na první mistrák si zaslouží. O té věci se jednalo převážně o aktivní hře našich dvou stoperů při rozehrávce od brankáře, celkové seznámení týmů s rozestavením 2-4-1, které budeme po celou tu sezonu praktikovat. Dále, aby krajní záložníci pochopili, jak přepínat do obranného bloku. Tyto věci budeme postupem dopilovávat a k tomu přidáme další nadstavbové věci.

Začátek zápasu z naší strany byla oťukávačka, Jablonec byl více na míči a vytvářelo si proto více šancí než my. Také se Jablonec dostal postupem času do jednogólového vedení a netrvalo dlouho a do dvoubrankového vedení. Naše mužstvo se, ale vzchopilo a začalo velice dobře kombinovat, ztrácet v menším počtu míče a naopak hodně míčů vybojovat. Strhla se tedy mela fotbalem nahoru a dolů, každé mužstvo si dokázalo vytvořit plno gólovek. Do konce první třetiny jsme ale víckrát byli šťastnější my, když jsme dokázali skóre z 0:2, otočit na 4:2 a na přestávku jsme šli s dobrým pocitem. Na hráčích/hráčkách bylo vidět oživení, přesto jsme si vysvětlili, že tam stále děláme nějaké zbytečné chyby a hlavně, že každá třetina je jiná, tudíž jsme nabádali, aby pokračovali ve výkonu v kterém dohrávali třetinu.

Druhá třetina byla vskutku vyrovnanou partií. Oba týmy nastoupili důsledně a hlavně fotbalově. Bylo neustále vidět snaha o kombinační hru bez zbytečného nakopávání a některé akce se obou týmů dařili. První změnu skóre zaznamenal Jablonec, ten snížil na rozdíl branky a zdálo se, že by mohli s nepříznivým vývojem něco provést, ale za nedlouho se ozvalo i naše mužstvo a vedení zase navýšilo na 5:3. Do konce třetiny mělo každé mužstvo minimálně dvě gólové situace, které nikdo nedokázal využít. Druhá třetina byla tedy velice dobrá co se týče kvality hry.

Ve třetí třetině se už projevovala únava, jak v našich řadách, tak v Jablonečtích. Jablonečtí ale využívali lepší individuální schopnosti a hlavně lépe řešili brejkové situace oproti těm našim. Jednu branku jsme po chybě posledního obránce darovali soupeře sami, což je nakoplo, ale lépe řešit přečíslení, kterých by se dalo napočítat na dvou rukách, tak je to naprosto jiná situace. Jablonec tedy dokázal skóre otočit na 6:5 po 3 brejkových situacích. Nám se podařilo srovnat, ale po pár minutách jsme po faulu na Jablončtího ve vápně inkasovali z penalty. Mužstvo se, ale přesto nevzdávalo a v poslední minutě díky chybě v rozehrávce soupeře, jsme vyrovnali a tím udělali tečku za tímto zápasem. Skóre tedy bylo 7:7.

Hodnocení:

Více než výsledek jsem spíše řešil výkon a přístup hráčů na hřišti, zda dokáží plnit své úkoly, které jsem jednotlivě rozdal (brankář+obránci a krajní záložníci). Hlavní věcí, co jsme chtěli trénovat byla rozehrávka od brankáře (Horváth) přes naše dva stopery (Krůtová+Labounek – Havlíčková+Blechta), která se nám z větší poloviny dařila, bylo to i za přispění Jablonečtích, který spíše bránili v bloku než ve vysokém napadení. Dalším úkolem byla hra krajních záložníků (Novotný+Ledvina – Škrabálek+Tob.Gracl), pro ně to bude velice náročné, jelikož budeme vyžadovat, to co ve velkém fotbale plní moderní falešný křídla = při držení míče větší podpora útoku a při ztrátě míče zatažení až do pozic krajních obranců. Postupně budeme pracovat i s dalšími pozicemi a to střední záloha (Lang+Slavíček, Januška+Hrubý) a útočníci (Lelek, Vondra, Jak.Gracl), ale nyní se zaměříme hlavně na tyto pozice. Dále budeme muset zapracovat na řešení přečísleních, aby se nestávalo, to co v tomhle zápase, kdy jsme několikrát mohli udeřit z brejků, ale bohužel jsme zazmatkovali. Úroveň utkání z mého pohledu byla velice dobrá, důkazem byla i hodně unavená třetí třetina, kdy obě mužstva hodně ztrácela míče ve středu hřiště a díky tomu vznikala přečíslení. Stále se budeme muset zaměřit na individuálních aspektech (otevřené postavení, hledání prostorů, rychlost práce s míčem a hlavně v razanci a přesnosti nahrávek). Hlavně se nesmíme uspokojit jedním takovým to zápasem, pro nás bude každý zápas těžký a proto musíme makat, jak v zápasech, tak podobně v tréninkách, protože když to odflákneme v tréninku o to větší průser to bude v ostrém utkání.