Rozhovor s šéftrenérem přípravek Jakubem Svobodou

1) Jakube, jak bys zhodnotil fotbalový rok 2020 z pozice šéftrenéra přípravek našeho klubu?

Rok 2020 pro nás byl velmi specifický ve všech směrech, různá opatření sportu moc nepřála, ale i přesto musím zhodnotit naši práci rozhodně kladně. Například se nám povedlo uspořádat velký nábor, který k nám na stadion přivedl spoustu nových fotbalových hvězdiček. Naše školička se tak během roku rozrostla o desítky dětí, což je pro mě i pro celý klub pozitivní informace. V červnu jsme se s kategorií U8 podívali na celorepublikové finále Ondrášovka Cupu. Oba hrací dny kluci předváděli skvělé výkony a dokázali se vyrovnat velkým týmům. Celkově nás to utvrdilo v tom, že máme vybudované stabilní základy na kterých postupně stavíme.
Jsem rád, že nám po celý rok perfektně fungovalo pět kategorií přípravek, kluci a holky se nejen fotbalově stále zlepšovali. Naše jednotlivá mužstva se rozrostla jak o nové fotbalisty a fotbalistky, tak i o nové trenéry. Povedlo se nám dát dohromady skvělou trenérskou partu, která se o kluky a holky stára velmi dobře.

2) Minulý rok a bohužel i začátek toho nového byl a je značně poznamenán pandemií COVID 19. Jak vlastně probíhaly přípravy a samotná realizace tréninkového procesu v tomto specifickém období?

Tady bych chtěl poděkovat a ocenit práci všech našich trenérů. Ve velmi proměnlivých podmínkách dokázali našim hráčům dopřát maximum z toho, co šlo. Pokud to bylo možné, brány našeho stadionu se neuzavřely a týmové nebo skupinové tréninky běžely v plném proudu. Tréninkové jednotky probíhaly buď jako týmové nebo po skupinkách v menším počtu hráčů. Bohužel byly a stále jsou týdny, kdy společně na hřišti trénovat nemůžeme. I přesto jsme se nevzdali a najeli jsme na domácí výzvy, online zápasy a online tréninky přes videokonference. Musím pochválit děti, že i v tomto období se stále zapojují a neztratili potřebný zápal pro tréninky. Stále nám zasílají videa z domácích tréninků. Účasti na online trénincích jsou převážně maximální, což mě velmi těší. Dále musím poděkovat rodičům, kteří našim hráčům umožňují tréninky přímo v obývacím pokoji, případně jim staví tréninková centra na zahradě.
3) Velmi zajímavým nápadem bylo online derby proti Mělníku. Můžeš nám tento netradiční zápas přiblížit?

Online zápas pro nás byl jedna velká novinka, kterou jsme se rozhodli uspořádat společně s Pšovkou Mělník. Jednalo se o čtyři různé disciplíny, které kluci z mladší a starší přípravky plnili ve svých domovech, a poté trenérovi zaslali video s jejich nejlepším výkonem. Konkrétně se jednalo o nášlapy na balon, skok přes švihadlo, nožičky a obratnostně dovednostní cvičení. Výsledky od kluků jsme si sečetli a porovnali s Pšovkou. Tým, který měl v součtu lepší výsledek, vstřelil gól.

4) Prozradíš nám jaké novinky v přípravkových kategoriích chystá náš klub od jara popř. od nové sezony 2021-2022?

Za nejzásadnější novinku považuji navázání spolupráce s mateřskými školami v Neratovicích, která jednoznačně zlepší sportovní podmínky pro děti v našem městě. Naším cílem je vzbudit v dětech vztah k pohybu a sportu obecně. Nejenom dětem, ale i rodičům chceme ukázat, že sport je především radost a zábava. Další důležitou novinkou budou fotbalové turnaje pro neratovické a okolní základní školy. Opět tím chceme rozšířit fotbal mezi více dětí. Naši současní hráči se mohou těšit například na tréninkové jednotky vedené v anglickém jazyce a na dalších spoustu projektů a novinek, které pro ně připravujeme.

5) Co by sis přál do budoucna u přípravkových kategorií v našem klubu zlepšit?

Mým největším přáním a cílem je ještě více zkvalitnit práci s našimi přípravkovými kategoriemi a do budoucna společně vybudovat konkurence schopnou přípravkovou základnu, ze které budou naši hráči pokračovat do ligových žákovských soutěží a dále do velkého fotbalu. Za největší celkový problém považuji menší zájem o sport jako takový mezi dětmi. Bohužel, dnešní doba sportu moc nepřeje, a proto bych si přál, abychom dokázali oslovit ještě větší část dětí a mohli je přivést ke sportu, případně přímo k fotbalu. Hlavně, aby netrávily čas u počítačů a tabletů.

6) Jakube, můžu poprosit ještě o pár slov na závěr?

Na závěr bych chtěl Všem popřát šťastné prožití roku 2021, hodně štěstí, spokojenosti a především zdraví. Pevně věřím, že tuto nelehkou dobu brzy překonáme a budeme se opět potkávat na fotbalových trávnících a stadionech.